Telefon

+90 530 607 71 68

+90 537 035 34 05

Elektronik Posta Adresi

dreamlandanaokulu@gmail.com

Elektronik Posta Adresi

dreamlandanaokulu@gmail.com

Adres

Yazır Mahallesi Bayavşar Sokak No : 9 Selçuklu / Konya

Drama Dersleri

Yaratıcı drama; oyun yoluyla öğrenme sanatıdır. Yani çocuklar ya da yetişkinler eğitim sırasında oyun yoluyla bütün kişisel becerilerini ya da hayal güçlerini geliştirirler.

Yaratıcı dramanın çocuklara faydalarından şu şekilde bahsedebiliriz; öncelikli olarak çocuklar Türkçeyi doğru bir şekilde konuşmaya başlarlar. Bu husus en çok sahip çıkmamız gereken durumlardan birisidir. Yani drama dilin kullanım alanlarını ve kalitesini geliştirir. Bunun dışında yaratıcı drama ses, nefes ve beden kontrolüyle ilgili ayrıntılı eğitim çalışmaları içermektedir. Hayal gücü sayesinde çocukların bakış açılarını farklı yönlerden geliştirir. Bu da ileride seçecekleri mesleklerde dahi işe yarayacaktır. Toplumsal açıdan ise drama yöntemi, özgüveni yüksek ve insanlara örnek olan bireyler yetiştirmeyi amaçlar.

Drama ve tiyatro arasındaki benzerlik ya da farklılık şöyledir: Drama yöntem bakımından tiyatroya benzer, rol yapma tiyatroya ait bir unsurdur. Drama bu unsuru tiyatrodan ödünç alır. Drama etkinlikleri çocukta tiyatro eğitimini geliştirir ve rol yapma yeteneğini ortaya çıkarır. Dramayı tiyatrodan ayıran üç özellik vardır.

  • Tiyatroda senaryo vardır ve senaryoya bağlı olarak hareket edilir; dramada senaryo yoktur.
  • Tiyatro belli bir seyirci karşısında oynanır; drama da seyirci yoktur. Herkes oyuncudur. Seyirci konumunda olanlar da o anda seyirciyi oynuyordur. Her an oyuna katılabilirler.
  • Tiyatro sonunda değerlendirme bölümü yoktur. Dramada değerlendirme olmazsa yapılan etkinlik drama olmaz.

Anlaşılacağı üzere çocuğunuzun drama eğitimi alıyor olması empati yapabilen, sosyal becerilere sahip, olaylara ve sıkıntılara karşı doğru tepkiler veren bireyler yetişmesi içindir. İyi bir sanatçı, tiyatrocu yetiştirmek amacı taşımaz.

Dramayla yapılan derslerde öğrenci yaparak yaşayarak öğrenirken konuyu içselleştirdiği içinde asıl öğrenmesi gereken özü almış olur. Verilmek istenen eğitimi ezberletmek yerine öğrenciler için tüm derslerde dramayı kullanmak öğrenmeyi daha zevkli ve kolay hale getirir. Durağan bir şekilde öğrenmektense sınıf içerisinde aktif olmak öğrenmeyi hızlandırır.

Mesleğinde kaliteyi yakalamış öğretmende aranan özellik şudur; vermek istediği eğitimi karşı tarafa keyifli bir şekilde geçirebiliyor mu? Yaptığı işe mana katmak isteyen eğitimci her daim yenilik ve değişiklik içerisinde olmalıdır. Böylece işleyeceği derste drama yöntemine yer veren öğretmen keyifle dersin hedefine ulaşacağına şahit olacaktır. Öğrenmenin en etkili yolunun yaşayarak öğrenme ve öğrenmenin de en etkili olduğu yerin okul olmasından dolayı eğitimcilere büyük görevler düşmektedir.

Paylaş

ÖN KAYIT BAŞVURUSU

Dreamland Ailesi olarak eğitimlerimize velilerin etkin katılımıyla gerçekleştiriyor, çocukların evleri ile okulları arasında köprü oluşturuyor, ebeveynleriyle hem eğlenceli vakit geçirmesini sağlayıp hemde okulda öğrenmiş olduğu bilgileri pekiştirerek, anne-baba-çocuk ile arasında köprü oluşturuyoruz.

Başvuru Yap